Wpisy
Jak działa na nasz organizm smak słony?
Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, słony smak związany jest z Przemianą Wody. Wnika do narządów Elementu Wody – nerek i pęcherza moczowego i wzmacnia je.
Z kolei nadmiar słonego smaku tym właśnie narządom najbardziej szkodzi...
Najbardziej osłabiające działanie ma na te narządy biała sól kuchenna, rafinowana, a więc oczyszczona z kilkudziesięciu śladowych pierwiastków; stosowana często, doprowadza do chorób serca, nerek, pęcherza, mięśni, nerwów, kości (pozbawia organizm wapnia).
Smak słony dominuje nie tylko w soli. Właściwości słonego smaku mają wodorosty morskie, proso, jęczmień, fasole, pokarmy fermentowane z użyciem soli, miso i naturalne sosy sojowe – shoyu i tamari. Najczęściej używana makrobiotyczna posypka – gomasio składa się z nieoczyszczonego naturalnego sezamu i i dobrej jakości soli naturalnej.
Słony smak mocno kieruje energię w dół i do wnętrza, a więc dobrze dostraja do chłodnych pór roku, jesieni i zimy. Zewnętrzne obszary ciała pod jego wpływem wychładzają się, a ciepło skupia się w głębi ciała.
Działa stabilizująco, ugruntowuje, uziemia, pomaga skupić się na poziomie materialnym, daje poczucie bezpieczeństwa, jeśli jest używany umiarkowanie, lub całkowicie go pozbawia, wywołując strach, lęk o przyszłość, fobie (emocje osłabionych nerek) jeśli jest nadużywany.
Często sięgają po niego w nadmiarze osoby niepewne, niestabilne, nieugruntowane, żyjące w lęku – pogłębiając jeszcze bardziej swoje problemy.
Jest to korzystny smak także dla narządów Przemiany Ziemi, śledziony, trzustki, żołądka, gdyż wzmaga wydzielanie kwasu solnego w żołądku, odtruwa organizm i wzmacnia trawienie.
Może działać przeczyszczająco, powodować wymioty, łagodzić zaparcia i bóle brzucha. Gdy jest go za dużo, szczególnie soli, przyczyna się do tworzenia się wrzodów żołądka, guzów i raka.
Inną cechą tego smaku jest zwiększanie zdolności do skupienia i koncentracji. Wpływając tak na umysł, delikatny słony smak harmonizuje serce, które jest siedzibą umysłu – ducha. Nadużywany staje się przyczyną chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi.
Dzięki słonemu smakowi, nerki są w stanie lepiej regulować przepływ płynów w organizmie i dzięki temu jest on dobrze nawilżony. Szczególnie korzystają na tych właściwościach osoby szczupłe, suche i nerwowe.
Oprócz słodkiego smaku, słony jest najbardziej nadużywany. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi, a także z oznakami wilgoci, nadwagi, ospałości lub z obrzękami powinny szczególnie ostrożnie korzystać z tych smaków.
Słony smak (wywodzący się z mórz i oceanów), łączy nas z tym, co w nas najbardziej pierwotne.
Dobrej jakości sól nierafinowana i wodorosty morskie zawierają te minerały, których już nie ma w glebie, a ciągle znajdują się w wodach morskich, które mimo zanieczyszczenia nie kumulują toksyn tak jak np. ryby i inne stworzenia żyjące w wodzie. Dzięki nim i odtruwającym właściwościom słonego smaku, możemy pozbyć się z organizmu nawet metali ciężkich.
Dobrze jest mięć świadomość znaczenia słonego smaku dla organizmu, ale także wiedzieć o skutkach jego nadużywania.
Potrzebujemy wszystkich 5 smaków w naszej codziennej diecie.
Sztuką jest tak je harmonizować, by nas wzmacniały, a nie osłabiały.
15 lutego 2019 | Centrum Makrobiotyczne Akama | Powrót do spisu wiadomości