Napisz do nas

Wpisy

Generalne porządki - już wkrótce najlepszy czas na monodietę!

16 marca jest pełnia księżyca, a więc od 17, czyli od poniedziałku zaczynamy oczyszczanie! Jeśli chcesz dołączyć do nas – zapoznaj się z instrukcją. Powinniśmy starannie przygotować się do oczyszczania organizmu i już na co najmniej dwa tygodnie wcześniej wyeliminować z diety białko zwierzęce, cukier, słodycze i wszelkie produkty przetworzone.

Rezygnujemy też całkowicie z alkoholu, kawy, czarnej herbaty i innych używek. Wprowadzamy jak najwięcej produktów prostych, nieprzetworzonych, świeżo przyrządzanych. Zaopatrujemy się w potrzebne do monodiety produkty: np. ekologiczny jęczmień, pszenicę lub orkisz, proso (kaszę jaglaną), ryż naturalny, kawę zbożową, naturalne ziołowe herbatki np. pokrzywę. Możemy też przyrządzać sobie napary z prażonych zbóż (prażymy ziarna np. jęczmienia od 15-30 minut na bardzo małym ogniu na suchej patelni, następnie gotujemy w 10 razy większej ilości wody przez 15 minut), które świetnie rozpuszczają tłuszcze i śluz i oczyszczają wątrobę.
Oczyszczanie najlepiej rozpocząć zaraz po pełni księżyca, a skończyć przed nowiem. Proces będzie przebiegał wtedy łatwiej i bardziej harmonijnie.

W monodietach makrobiotycznych używamy tylko zbóż i warzyw ekologicznych. Podczas ich przeprowadzania pamiętamy o zapewnieniu sobie codziennego ruchu na świeżym powietrzu przynajmniej 1-2 godziny dziennie, niezbyt intensywnego. Dostarczenie organizmowi większej ilości tlenu sprzyja lepszemu odtruwaniu.

Dobrze jest zapatrzyć się w prosty zestaw do lewatyw i korzystać z niego już przed przystąpieniem do monodiety, zwłaszcza jeśli nasza dieta była do tej pory wysokobiałkowa.

Jeśli nie lubimy lewatyw możemy zastosować delikatne roślinne środki przeczyszczające np. korzeń rzewienia, czyli rabarbaru (dzięki Jolu), dostępne w sklepach zielarskich.

Monodieta oparta na zbożach pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu i śluzu, a jednocześnie zwiększa wytrwałość fizyczną i umysłową.

Najprostszą, ale za to najbardziej restrykcyjną jej formą jest monodieta oparta na samych zbożach. Wybieramy do niej zestaw 3 zbóż (na przykład orkisz, jęczmień bezłuskowy i ryż naturalny długoziarnisty.) Zboża płuczemy, możemy podprażyć delikatnie na suchej patelni i gotujemy z wodorostami kombu, bez soli. Spożywamy je kilka razy dziennie bardzo dokładnie przeżuwając (około 50 razy), przed spożyciem możemy posypać gomasio.

Taką wersję monodiety przed wieloma laty wprowadził do Akamy Kazimierz Kłodawski i stosujemy ją mniej więcej dwa razy w roku z bardzo dobrymi rezultatami.

Monodieta może trwać od kilku do kilkunastu dni. Pierwszego i drugiego dnia jemy to samo zboże na wszystkie posiłki (np. orkisz), trzeciego i czwartego inne (np. jęczmień), piątego i szóstego - następne (np. ryż). Jeśli kontynuujemy dietę siódmego i ósmego dnia wracamy do pierwszego zboża, itd.

W czasie monodiety uważamy, żeby nie wychłodzić organizmu. Nie pijemy zimnej wody i ubieramy się ciepło. W tym czasie możemy robić sobie ciepłe okłady na nerki i wątrobę.

Z monodiety wychodzimy bardzo ostrożnie. Okres wychodzenia powinien być tak długi jak trwała monodieta. Nie spożywajmy wtedy żadnych produktów zwierzęcych, silnie przetworzonych, ani tzw. używek.

Podczas oczyszczania najlepiej ograniczyć pracę do minimum. Jest to czas, w którym warto skupić się na sobie, swoich odczuciach, myślach, emocjach, ze świadomością, że oczyszczamy nie tylko ciało, ale siebie, jako całą istotę. Można zapisywać swoje spostrzeżenia i przyjmować z pełną uważnością wszystko, co się wydarza. Co oczyszcza się w moim życiu, relacjach, myślach, emocjach? Czego już nie potrzebuję, co może odejść, by zrobić miejsce na nowe?

Istotna jest nasza akceptująca postawa wobec wszystkiego, co się pojawia. O wiele łatwiej przebiegać będzie wtedy proces oczyszczania.

Każda monodieta jest inna, a efekt końcowy może nas zaskoczyć.

Najczęściej czujemy lekkość wewnętrzną, przypływ energii, sił witalnych, jasność umysłu i radosne samopoczucie.

Możesz pisać do nas o swoich doznaniach.

Powodzenia!

12 marca 2014 | Centrum Makrobiotyczne Akama | Powrót do spisu wiadomości